nick yazın
şifre yazın

Bakanlık İndirim Yalanına Karşı Uyardı


Son zamanlarda sık sık yapılan ‘indirim’ kampanyaları alışveriş tutkunlarını cezbediyor. Özellikle ülkemizde internetten online olarak alışveriş yapma oranının artmasıyla, %60-70’lere varan oranlarda kampanyalar yapılmaya başlandı. ‘Efsane Cuma’ gibi isimlerin verildiği kampanyalarda, tüketicilere fiyatların yarıdan fazla düşürüldüğü imajı veriliyor. Ucuza ürün almak için birbiriyle yarışan tüketiciler, kâr yaptıklarını zannederken kandırıldıklarının farkına bile varamıyor.

Bakanlık El Attı

Son günlerde televizyon ve sosyal medya aracılığıyla kampanya reklamlarının artması ve tüketicilerin çılgınca alışveriş yapması Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına bakanlık açıklama yaparak, tüketicileri alışveriş sitelerine ve ‘şok indirim’ sloganıyla satış yapan mağazalara karşı uyardı.

Fiyatları Şişirip, İndirim İmajı Çiziyorlar

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, ‘Efsane Cuma’ ve benzeri kampanyalar aracılığıyla aldatılıp yanıltılmaması ve olası mağduriyetlerin yaşanmaması açısından, kamuoyuna uyarıcı bilgiler verilmesinde fayda görüldüğü belirtilerek, tüketicilerin şu hususlara dikkat etmesi istendi:”Özellikle mesafeli yöntemle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilmeli, internet veya telefon ile yapılacak alışverişlerde satıcı hakkında arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapılarak haklarında yapılan yorumlar incelenerek önceki işlemlerine ilişkin fikir sahibi olunmalıdır. Tüketiciler tarafından benzer mecralardan ürünün önceki ve mevcut yaklaşık fiyatının araştırılması, gerçekçi olmayan fiyatlara veya indirimlere dikkat edilmesi gibi işlemler oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Alışveriş yapılan internet sitesinin orijinal adının adres çubuğunda kurumsal sayfasında yer aldığı gibi (uzantısı vb.) olmasına dikkat edilmeli, sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşı site adı kontrol edilmelidir. Sosyal medyada karşılaşılan tanıtım ve ilanlar aracılığıyla ulaşılan sitelerin taklit olması ihtimaline karşı satıcının kendi sitesinden ürün alımı tercih edilmelidir. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlere ilişkin ödeme işlemlerinde ödemenin ‘SSL sertifikalı’ veya ‘3D güvenli’ ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir. Satıcının ödeme yapılmadan önce vermekle yükümlü olduğu ön bilgiler mutlaka dikkatlice okunmalıdır. Mesafeli sözleşmelerin ayrılmaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya ayrıntılı okumadan ödeme yapılmaması da karşılaşılabilecek pek çok mağduriyeti önleyecektir. Tüketicilerimiz firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8 bin 480 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8 bin 480 TL ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurmalıdır. Bununla birlikte, yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen tüketicilerin bu durumu, indirim öncesi ve sonrası fiyat görselleri ile birlikte, bakanlığımıza bildirmesi önem arz etmektedir. Gerek dürüst ve adil bir ticari ortamın tesis edilmesi gerekse tüketicilerin menfaatlerinin korunması açısından yanıltıcı indirim kampanyası yapan satıcılar hakkında bakanlığımızca gerekli tüm idari işlemler uygulanacaktır.’

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?