nick yazın
şifre yazın

Demokles’in Kılıcı Nedir


Birçoğumuzun hayatının belirli bir döneminde tarihi konular, ibretlik hikayeler yada özdeyişler ilgisini çekmiştir. Özellikle twitter, instagram, youtube gibi mecralar hayatımıza girdiğinden beri hemen hemen herkes takipçi sayısını artırmak için tarihi konulara el atar oldu. Bu da tarihi ve mistik konulara ilgiyi artırdı. Bizde bu yazımızda ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Demokles’in kılıcının ne olduğundan bahsedeceğiz.

Romalı Çiçero’nun yazıtlarında bahsettiği bu hikaye şöyledir:

M.Ö. 4. yy’da Sicilya Adası’nda Sirakuza adında bir krallık vardır. Refah içerisindeki ülkede bolluk ve huzur hakimdir. Bu zengin krallığı Dionysios yönetmektedir. Kral Dionysios’un hem can dostu hemde başdanışmanı olan Demokles, kralın hayatına baktıkça ‘dünya krala dünya’ dercesine iç geçirmeye başlamış. Her fırsatta çevresine kralın zevk u sefa içerisinde, tahdında oturup, gününü gün ettiğini anlatan Demokles, krallığın çok rahat birşey olduğunu savunur. Kral’ın peşinde onlarca hizmetçinin pervane olduğu, kendilerinin cefayı çekip, kralın sefasını sürdüğünü anlatırda anlatır rahatlıkla. Demokles’in sözleri gün gelir Kral’ın kulağına gider. Başdanışmanının söylediği sözlere sinirlenen Kral, Demokles’e ders vermeyi kafasına koyar.

Tahdına Demokles’i Oturtur

Demokles’e bir ders vermeyi kafasına koyar Kral, onu 23 Nisan çocuğu gibi bir günlüğüne tahdına oturtur ve emrindeki herkese Demokles’e kral gibi hizmet edilmesini buyurur. Demokles tahta kurulur, hizmetçiler peşinde pervane olur. Ancak bir ara yukarı baktığında tepesinde bir at kılına bağlanmış halde asılı duran keskin kılıcı görür ve korkar. Kral adaleti sağlamanın ve ülke yönetmenin ne kadar zor olduğunu, yapılacak bir hatanın nelere malolacağını göstermiş olur. Kral’ın vermek istediği mesajı anlayan Demokles, krallığın sandığı kadar kolay ve mutluluk verici olmadığının farkına varır. Makamların, rütbelerin sahibi olmak kolaydır, iş o makamların hakkını verebilmektedir. İşte hikayemizin ana fikrinde de bu anlatılmaktadır.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet