nick yazın
şifre yazın

Gülünce Işık Saçan Kadın Oya Aydoğan


O sinemanın belkide halktan olan tek güzel yıldızıydı… Mütevazi hayatı, samimi gülüşü, kendine has konuşma tarzı ve kimseyi kıramayan pamul kalbiyle herkesi kendine hayran bırakan Oya’mızı kaybedeli 3 yıl önce yitirdik…

Hep gülerdi gözlerinin içi. Etrafına neşe saçardı Oya. Küçüklüğünden beri aslında mahallesinin yıldızıydı. Acılarla geçen yılları onu hiç yıldırmadı. Hep tek başına dimdik ayakta kalmayı başardı.

10 Şubat 1957’de gözlerini açtı dünyaya Erzincan’da. Öiftçi bir ailenin iki çocuğundan biriydi. Ailesi İstanbul’a göçtüğünde hayatı nasılda değişecekti bilemezdi…Çocukluğu Beyoğlu sokaklarını arşınlayarak geçti. Ailenin tek kızı olarak el bebek gül bebek büyümedi elbet. Babası sert mizaçlıydı, annesi ise sefkatli,sevecen. Evde kendilerinden başka 3 bekar dayısı daha vardı. Bu nedenle hep ezilecekti güzel Oya… Lise yılları Fransız mekteplerinde geçti. Hep ünlülere bakakalırdı Beyoğlu sokaklarında gezerken. Kadir İnanırlar, Cüneyt Arkınlar, Filiz Akınlar… Bir gün o yıldızlardan birisi olmak tek hayaliydi. Ama hayallerinin çok ötesinde yaşıyordu Oya. Babasının dayanılmaz sertliği anneciğinide, Oya’yıda derinden yaralıyordu. Sevgili anneciği hayatının son 8 yılında yaşadıklarına dayanamayınca felç geçirecek, annelik sırası Oya’ya geçecekti…

1975 yılında herkesten gizlice Alev Gün adıyla güzellik yarışmasına katıldı. Birinci olmasına rağmen ailesinin baskısı hiç bitmedi. Babası ünlü olmasını hiç istemiyordu. 1976 yılında Ses Dergisi’ne katılmasıyla hayatı değişti Oya’nın. Şöhretin kapıları ardına kadar açılacaktı. Sırasıyla film teklifleri ve röportaj istekleri geldi. Artık o Beyoğlu’ndan çıkıp gelen küçük kız değil, filmlerin aranılan başrol kadın yıldızıydı. Uzaktan bakıp iç geçirdiği hayat artık ayağının dibindeydi. Ona o yıllarda şöhreti getiren yarışma, Banu Alkan’la yıllarca sürecek polemiğinde başlangıcıydı aslında. Sayısız filmlerde güzelliğiyle büyüleyen Oya gönlünü hızlı çapkın Haluk Ulusoy’a kaptırdı ve ani bir kararla evlendi. Ancak evliliği sadece 4 gün sürebildi.

Yıllar sonra aşkı yeniden bulan Oya Latif Demirbağ ile evlendi. Bu evlilikten ‘Gurur’ adını verdiği tek çocuğu dünyaya geldi. Ama yine mutlu değildi Oya. Eşinden ayrıldıktan sonra bir daha aşklarıyla gündeme gelmedi. Kendini oğluna ve işine adayan Oya Aydoğan en son ‘Bez Bebek’ dizisiyle severlerinin gönlünde bir kez daha yıldızlaştı.

Ancak aramızdan çok erken ayrıldı Oya… 15 Mayıs 2016 yılında rahatsızlandığı haberleri gündeme gelince kimse inanamadı. Günlerce yaşam savaşı veren Oya daha fazla tutunamadı. Geride onlarca film, oğlu Gurur ve gülen ışıl ışıl gözleri kaldı.

Sevgiyle anıyoruz…

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet