nick yazın
şifre yazın

Günlük Hayatta Kulaklık Kullanımı


Kulaklık kullanan insanları hayatımızın her anında görebilir hale geldik. Yolda yürürken müzik dinleyen , telefon görüşmesi yapan, Otobüslerde rahat yolculuk yapmak için müzik dinleyenler vs vs.

Son günlerde haberlerde çıkan olayların başında dikkatsizlik yüzünden yaşanan kazalar gelmektedir. Bu dikkatsizlik yüzünden yaşanan kazaların büyük çoğunluğu da kulaklık kullanımından kaynaklı kazalar.


Teknolojinin ilermesi ile hayatımıza giren ve artık cep telefonlarında bile kullanılabilen kulaklıklar işlerimizi gayet kolay hale getiriyor. Peki hayatımızı kolaylaştıran kulaklıkların hayatımıza kattığı olumsuzlukları düşünüyor muyuz?

Geçenlerde bir kızımız üniversite bahçesinde kulağında kulaklıkla yürürken arkasından geçtiği traktörün hareket etmesi sonucu hayatını kaybetti.Bugün ise adana ‘da yürüyüşe çıkan bir kadın hemzemin geçidinde ray yenileme aracının çarpması sonucu hayatını kaybetti. Bu olayların ortak olan tek yanı ikisininde kulağında kulaklık olması ve çevresinden haberdar olmamasıydı.
Kendimizi çok kaptırıyoruz.
Bu cihazları kullanırken yaptığımız görüşmeler ve ya müzik dinleme gibi alışkanlıklar bizleri çevremizden bi haber getiriyor ve sonucunda büyük kazalara davetiye çıkarmış oluyoruz.

Teknolojik cihazların hayatımızı bu kadar etkilemesi ve rahatlığı bir çok kazaya davetiye çıkarırken bu tür cihazları günlük yaşantımızda kullanırken en azından sokakta bir yürüyüşe çıktığımızda kullanmamız ya da yoldan karşıya geçerken kulağımızdan çıkarmamız büyük önem arz ediyor.


Çevredeki sesleri duymamızı engelleyen bu cihazlar büyük kazalar geçirmemize ve bir gün gazetelerin 3. sayfalarındaki haberlerde yer almamıza sebep olabilir.


Bu cihazları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?


İki kulağımıza birden bu cihazları takmayalım
Müzik dinlerken sesi çok fazla açmayalım
Çevremizi sürekli kontrol edelim. En yakındaki tehlikeden en uzaktakine kadar gözetleme yapmamız hayatta kalma şansımız artırır.
Dikkatimizi dağıtacak içerikleri seyahat halinde iken kullanmayalım.
Telefon ekranına kilitlenip yolda yürümeyelim. Sosyal medya hesabınızı ve ya telefonunuzdaki uygulamaları 30 dakika görmezden gelmek bizleri hayattan koparmaz fakat en ufak dikkatsizlik bizleri hayattan koparabilir.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet