nick yazın
şifre yazın

Ketojenik Diyet Modası


Ketojenik diyet modası 2018’den beri hızla yayılmakta. Obezitenin yaygınlaştığı dünyamızda her geçen literatürümüze yeni yeni diyetler eklenmekte. Sağlıklı yaşam bilincinin geliştirilmesi için sosyal medya ve basında sık sık beslenme tüyoları ve diyet haberleri gündeme gelmekte.

Gündelik yaşantımızı zora sokan ve sağlığımızı tehdit eden aşırı kilolar, hepimizin canını sıkan, başa çıkamadığımız en büyük sorunlarımızdan. Dar gelen kıyafetler, yandan fırlayan yağlar, selülitler, her geçen gün büyüyen beden numaraları derken fazla kilolarımız içinden çıkılmaz bir hal almakta. Her kilolu insanın ”ben böyle mutluyum” diyerek sahiplendiği fazlalıklarının, aslında itiraf edemediği en büyük pişmanlığı olduysa aşikardır. Hele bir de kilo veren insanların, öncesi-sonrası hallerinin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında boy boy paylaşmasıyla duygusal çöküntüde kapımızı çalar…

Mide Küçültme Ameliyatı Çare midir?

Son dönemlerde yaygınlaştırılmaya çalışılan ”spor salonunda yaşam” trendi azimli insanları kilo vermeye teşvik ederken, diyet yapmaktan sıkılan ve spor yapmaktan yüksünen insanlarda hızlı kilo vermek amacıyla doktorların kapısını aşındırmakta. Mide küçültme ameliyatlarıyla hızlı kilo veren insanların yediklerine dikkat etmemesi durumunda verdiği kiloları yeniden aldığı gözönünde bulundurulursa bu çözümünde sağlıksız olduğu ortaya çıkmakta.

Ketojenik Diyet Nedir?

Sibel Can diyeti, karbonhidrat diyeti gibi popüler diyetlerimiz magazin basınında bir dönem sıkça yer alsada, çoktan tarih oldular. Yakın zamanda Recep İvedik 6 filmiyle gişede yeralacak olan Şahan Gökbakar ve Yasak Elma dizisinin sevilen yıldızı Şevval Sam’ın her röportajında bahsettiği nur topu gibi bir diyetimiz daha oldu.

Ketojenik diyet adıyla ünlenen bu diyette, karaciğer tarafından üretilen ”keton”un yağ yakıcı özelliğinin açığa çıkarılması sağlanmakta. Vücuda enerji veren keton sayesinde, vücut yağ yakmaya zorlanmakta. Karbonhidrat tüketimi kısıtlanırken, protein tüketimi artırılır. Vücut enerjisini karbonhidratlardan değil, karaciğerin ürettiği ketondan alır. Endokrin sistemini düzenleyen bu diyet, insülin duyarlılığınıda tetiklemekte.

Birçok hastalığı önlediğine inanılan bu diyet, son zamanlarda en çok tercih edilen diyetler arasında.

Bu diyette altın kurallara uyulması durumunda hızlı kilo vermek çok kolay… Öğünlerinizi tam zamanında yemeniz, öğün menüsü dışında başka birşey tüketmemeniz ve bol su içmeniz halinde kilolarınıza veda edebilirsiniz…

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet