nick yazın
şifre yazın

Notaların Prensi Kayahan


Türk müziğine besteleriyle damga vurmuş, notaların prensi Kayahan’ı tanıyalım biraz. Türk Müziğinin her dönemine damga vurmak herkese nasip olmaz. Kayahan ‘buradayım’ dediği her dönemde şarkılarıyla listeleri yıktı geçti.

29 Mart 1940’da asker bir babanın oğlu olarak dünyaya açtı gözlerini. Çocukluğu boyunca Ankara sokaklarını arşınladı babasının görevi nedeniyle. Acılı bir hayat hikayesi olmadı çoğuna göre. Çocukluğundan beri bir aşkı vardı vazgeçemediği ‘müzik’… Elinde gitarı, tek sırdaşı notalarıydı.

İlk eşi Nur Hanım’la 1973 yılında evlendi büyük usta. Ve tek aşkının imzasını atar gibi kızına ‘Beste’ adını verdi… Kızı için Ankara’dan ayrılıp, İstanbul’a taşındı ve uzun yıllar İstanbul’da yaşadı. Ancak evliliği iyi gitmiyordu. 1991’de ilk eşinden ayrıldı Kayahan.

Nilüfer’i Nilüfer Yapan İsim

Hangi şarkısını övsek, hangisini anlatsak bilemedik koca yürekli Adamın. Nilüfer’e verdiği şarkılarla dinleyenlerin içini sızlattı çoğu zaman. ‘Geceler, Ve Melankoli, Kar Taneleri, Esmer Günler…’ nesilden nesile nefes alan, ölmeyen şarkılardan oldu. Hem söz yazarlığındaki ustalığı konuşturdu bu şarkılarla Kayahan hem de Nilüfer’i, Nilüfer yaptı. Bir zaman sonra telif haklarındaki anlaşmazlık nedeniyle uzun yıllar küs kalacaktı iki eski dost.

Hem kendisi yazdı hem kendisi söyledi şarkılarını. Her çıkardığı albüm bomba etkisi yaratıyordu müzik dünyasında. 1991’de ‘Yemin Ettim’ albümünü çıkardı. O kadar çok sevildi ki albüm, diğer şarkıcılar Kayahan’ı kapısını aşındırdı parçaları için. En çok İbrahim Tatlıses’e yakışmıştır, Nilüfer’den sonra Kayahan şarkıları.

2000’li yıllarda çıkardığı tüm albümler yok sattı Kayahan’ın. Ancak ‘Beni Azad Et’ isimli albümüyle çöküşü yaşadı. Herkes ‘bitti artık’ gözüyle bakarken, Kayahan ‘Gönül Sayfam’la ‘Bu geminin kaptanı benim’ dedi adeta.

2 Kez Eurovision’a Katıldı

Ülkemizi uluslararası yarışmalarda gururla temsil etti büyük Usta. ‘Ve Melankoli’ ve ‘Gözlerinin Hapsindeyim’ isimli şarkılarıyla Eurovision’da yarıştı.

Müzik hayatındaki başarıların yanısıra aşk hayatında da nihayet gülmüştü Kayahan. 3 ve son kez vokalisti İpek Tüter’le nikah masasına oturdu. Birleşen elleri çiftin Kayahan ölene dek hiç ayrılmadı. Bu evliliğinden bir kızı daha oldu.

2 kez Kansere Yakalandı

İlk kanser teşhisi 1990 yılında kondu üstada. O dönem aştı bu amansız hastalığı. Ancak 2000’li yıllarda yakalandığı ‘Küçük hücreli kanser’ hastalığı nedeniyle 2015 yılında aramızdan ayrıldı. Geride çok sayıda hit olmuş ve yerine bir daha konulamayacak şarkılar bırakan Kayahan, hep gülen yüzüyle ve nezaketiyle hafızalarda kalacak.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet