nick yazın
şifre yazın

Ruslar Su-57 İçin Türkiye’den Yeşil Işık Bekliyor


Rusya kendi ürettiği Su-57 savaş uçağına talip arıyor. Uzun süredir S-400 krizi nedeniyle ABD-Türkiye arasında yaşanan F-35 krizi, Rusları heyecanlandırdı. Kendi ürettikleri ve F-35’in muadili olarak gösterilen ileri teknoloji savaş uçaklarını, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göstermiş, Erdoğan tarafından uçaklar çok beğenilmişti.

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi(FSVTS) Başkanı Dimitri Şugayev verdiği bir demeçte, Türkiye’ye Rusya Savunma Bakanalığı’nın elinde yeterli sayıda savaş uçağı bulunmadığından, halihazırda Su-57 satışı yapamayacaklarını belirtti. Ancak Türk makamlardan alıma dair yeşil ışık gelmesi durumunda süreci ve üretimi hazırlandırarak satışın mümkün olabileceğini belirtti. Ayrıca Şugayev, Türkiye’nin kendi savaş uçağını üretmesi için, Rus yetkililerin her türlü teknolojik yardımı seve seve yapacağınıda belirtti.

ABD-Türkiye F-35 Gerilimi

Rusya’dan alınan S-400’ler nedeniyle Amerikalı yetkililer, Türkiye’ye yaptırım tehditlerinde bulunmuş ve F-35 programından Türkiye’yi çıkarmıştı. Rusya ile askeri alanda yakınlaşma sağlayan Türkiye’nin Su-57’yi gündemine alması durumunda ABD’nin ne yapacağı merak konusu.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet