nick yazın
şifre yazın

Siyanür Nedir? Nelerde kullanılır? Nasıl Öldürür?


Son günlerde haberlerde çıkan intihar vak’alarının çoğunda siyanür ön plana çıkmaktadır.
Önce üniversitede kimya öğrencisi olan M.C.K internet üzerinden satın aldığı potasyum siyanürle annesi,babası ve 1 kardeşini zehirlemişti. Aldığı potasyum siyanürle şerbet hazırlayan 21 yaşındaki M.C.K bir kardeşinin ise şerbeti içmek istememesi yüzünden kardeşini öldürememişti.
İstanbul’da yaşanan bir diğer intihar olayında K.Y kendisini ve 4 kardeşini internet üzerinden temin ettiği potasyum siyanürü meyve suyuna karıştırarak intihar etmişti.Kapıda bulunan girmeyin siyanür var yazısı ile eve gelen ekipler tarafından evdeki herkesin cesedi bulunmuştu.
Antalya’da meydana gelen diğer bir olayda ise S.Ş isimli şahıs Eşini ve iki çocuğunu gene internet üzerinden satın aldığı potasyum siyanürle zehirlemiş.Eve gelen bir yakınlarının kapı açılmaması üzerine sağlık ve polis ekiplerine bilgi vermesi sonucu evde cesetleri bulunmuştu. Olay yerindeki 6 polis memuru 4 sağlık görevlisi ve kapıyı açması için getirilen çilingir yoğun kokudan etkilenerek hastaneye kaldırılmıştı.

Peki nedir bu siyanür?

Potasyum Siyanür, Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeye bilen metal tuzlarının tipik ismidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Endüstriyel olarak işitilmiş kuru karbonlar üzerinden, amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilirler. HCN (Hidrosiyanik asit), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır. 28 santigrat derecede kaynamış. Sudaki çözeltisi çok fit asittir. Siyanür ve bileşikleri kimyevi yollarla üretilebildiği benzeri, birtakım bitkiler ve hayvanlarca da üretilmektedir. Siyanürü natürel şeklinde üreten birçok bitki, bakteri ve haşere vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri natürel şeklinde üretmektedir.
Siyanürün birçok versiyonu, çeşitli endüstri kollarında tüketilmektedir. Üretilen HCN’nin büyük bir bölümü kimyevi madde imalatında, olan kısmı ise NaCN imalatında kullanılmaktadır. NaCN de madencilik kapsamında kullanılan siyanür’dür.

Esas tüketim alanı madencilik meydana gelen NaCN, kimya endüstrinde, optik endüstrisi alanında da kullanılmaktadır. HCN ise siyanür tuzları, hayvan yemi, haşere ilaçlarının imalatında kullanılmaktadır. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeye bilen metal tuzlarının tipik iş midir. Tümü kuvvetli zehirlidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür. Endüstride ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilmektedirler. Siyanür bileşikleri ile uğraşırken alınması gerekli olan en büyük önlem asitik bileşiklerden ve asitik ortamdan uzak durmaktır. Bu ortam sağlandığında siyanür bileşiklerinin düşünüldüğü denli riskli değildir.

Siyanür nasıl öldürür?

Doğada bir çok sebze ve meyvede doğal olarak bulunan siyanür insan vücudunda da bulunur. Fakat dışarıdan fazla miktarda alınan siyanür kan hücrelerindeki oksijenleri tüketir ve yeni oksijen taşımını engeller. Bu sebeple siyanürü dışarıdan bir şekilde intihar amacıyla alan kişi boğularak ölür.
“Kontrole Tabi Kimyasal Maddeler Hakkında Yönetmelik” 16.06.2004 tarih ve 25494 sayıyla Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.”

Yönetmelikte dağıtım kanallarının her birinin ve son kullanıcısının tespit edilmesi ve suistimalinin önlenmesi amaçlansa da bu maddeyi kullanmak zorunda olan işletmelere belge ile verilmesi amaçlanmış olsa da internet üzerinde bu maddeyi belgesiz ve izinsiz olarak satan şahıslar bulunmaktadır.

Kısacası bu maddeyi internet üzerinden ve ya herhangi bir şekilde yetkisiz temin etmek,satmak,satışına aracılık etmek ve kullanmak suçtur. Yukarıda çıkan ve ya çıkmayan bir çok haberlerde olaylar intihar vak’ası olarak görünse de aslında bir cinayettir. Olaylarda ölenlerin büyük çoğunluğu cinayet kurbanı cinayeti işleyenler ise intihar edenlerdir. Potasyum siyanürü merdiven altı tabir edilen şekilde yetkisiz ve belgesiz gene yetkisi ve belgesi olmayan kişilere satanların,satışına aracılık edenlerin, temin edenlerin de suça iştirak suçundan yargılanıp ceza alacakları aşikardır.

Aklınıza bu maddeyi satanlar nasıl suça iştirak eder ? sorusu geliyor ise “TCK 37-41” maddelerine bakabilirsiniz. Bu maddeler göz önüne alındığında ortaya çıkan sonuç ; bu maddeyi izinsiz ve sanal ortamda satan,satışına aracılık eden, temin eden yetkili ve ya yetkisiz şahısların suça iştirak, taksirli ve ya birden çok kişinin ölümüne sebep olmak suçlarından ve bu maddeyi izinsiz satmak suçlarından ceza alacaklarıdır.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

mobil chat mobil sohbet